Jälleen yksi avokadoartikkeli

img_8853-versio-2Avokado. Tuo koostumukseltaan kermainen, ulkokuoreltaan ryppyinen, maultaan ihastuttavan aromikas hedelmä, jota alligaattoripäärynäksikin kutsutaan. Yksi ehdottomia suosikkejani. Mutta tuohan jo tiedetään, edellisen kerran avauduin rakkaudestani vasta viime kuussa. Ja, jälleen on aika jakaa muutamia avokadoajatuksiani, kun ostoskoriin sattui muutama kyseisen lajin edustaja miltei huomaamatta pomppaamaan.

Mitäpä siis? Muutama piirakka ynnä yksi salaatti. Ei mitään reseptorista rakettitiedettä, lähinnä omia kokeilujani, mutta siinä määrin herkullista, että suosittelen toisintamaan. Ainakin minä kaivoin ainekset kaapeistamme pitkälti ruokaa rippeistä -ideologiaani noudattaen, joten omien tvistien käyttö on vähintäänkin sallittavaa.

Piirakoista ensimmäisessä, kikherne-pinaattipiirakkassa, avokado kätkeytyy sen pohjaan, toimien voin sijaisena. Tuo pohja olikin jälleen uusi kokeiluni, jonka valmistin juustokakkupohjan tapaan ranskanleivästä, suolaisesta kuivakakusta ja croissanteista murskaamalla ne sauvasekoittimen teholeikkurilla. Avokadoa sidosaineeksi ja siinäpä se, ehkä helpoin mahdollinen tapa valmistaa maukas piirakkapohja.

Toinen piirakka taas oli testi, toimiiko avokado piirakan täytteenä, ja toimiihan se. Toisaalta kokeilin rakennella piirakkapohjan aiemmin valmistetusta täytettyjen palsternakkojen täytteestä, joka tuotti niin ikään maukkaan lopputuloksen.

Salaatti taas oli oikeastaan sitä, mitä on nähtävissä, mutta jaanpa idean kuitenkin, ruokaisia salaatticomboja ei mielestäni ole koskaan liikaa.

Avokadoisin herkkuterveisin!

Kikherne-pinaattipiirakka

Vuoallinen (halk. 23 cm)

img_8889Pohja:
erilaisten leipien ja suolaisten leivonnaisten rippeitä (minulla oli pala ranskanleipää, yksi croissant ja kolme palaa suolaista ”kuivakakkua”)
puolikas avokado (mikäli leivonnaisesi ovat kovin kuivia, avokadon määrää saattaa tarvita lisätä)

Täyte:
tuoreita pinaatinlehtiä
1 sipuli
2 valkosipulinkynttä
voita tai öljyä kuullottamiseen
150 g kikherneitä
4 aurinkokuivattua tomaattia
10-20 hillosipulia
1,5 dl kermaa
1 kananmuna
suolaa
mustapippuria myllystä
juustoraastetta

Tee ensin pohja.
Murskaa ripeleivonnaiset esimerkiksi sauvasekoittimen teholeikkurilla pieneksi silpuksi. Sekoita silppuun niin paljon avokadoa, että pohjataikina kiinteytyy muotoiltavaksi.
Taputtele taikina vuokaan ja nosta vuoka jääkaappiin täytteen valmistuksen ajaksi. Tätä pohjaa ei tarvitse esipaistaa.
Tee sitten täyte.
Huuhtele ja valuta pinaatit. Kuori ja hienonna sipuli ja valkosipuli, kuullota niitä pannulla voissa tai öljyssä. Lisää joukkoon pinaatit. Kypsennä hetki, niin kauan, että pinaatit pienenevät ja pehmenevät.
Huuhtele ja valuta kikherneet. Paloittele aurinkokuivatut tomaatit.
Levitä piirakkapohjalle ensin pinaatti-sipuliseos, sitten kikherneet, aurinkokuivatut tomaatit ja hillosipulit.
Sekoita kulhossa kananmuna ja kerma. Mausta seos mustapippurilla ja pienellä ripauksella suolaa. Sekoita kermaseoksen joukkoon myös juustoraaste ja kaada seos tasaisesti piirakkatäytteiden päälle.
Paista 200-asteisen uunin alatasolla noin puoli tuntia.

Kinkku-avokadopiirakka

Vuoallinen (halk. 23 cm)

2-3 dl täytettyjen palsternakkojen täytettä tai muuta massaa, kuten perunamuusia tai -laatikkoa
1 dl jauhoja (itse käytin tällä kertaa 0,5 dl ruis- ja 0,5 dl durumjauhoja)
1 tl leivinjauhetta
0,25 dl öljyä

Täyte:
kinkkua
puolikas avokado
puolikas paprika
fetajuustoa
2 dl ruokakermaa
1 kananmuna
suolaa
mustapippuria myllystä
kirsikkatomaatteja

Tee ensin pohja. Sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää joukkoon valitsemasi massa ja öljy. Painele taikina voideltuun vuokaan ja nosta jääkaappiin odottamaan. Tätä piirakkapohjaa ei tarvitse esipaistaa.
Pilko ja ripottele pohjan päälle kinkkua, avokadoa, paprikaa ja fetaa.
Sekoita kulhossa ruokakerma ja kananmuna. Mausta seos suolalla ja pippurilla ja kaada täytteiden päälle.
Viipaloi kirsikkatomaatit ja painele viipaleet päällimmäiseksi.
Paista 200-asteisen uunin alatasolla noin 30 min.

Kikherne-avokadosalaatti

annosten määrä riippuu käytettävien ainesosien määrästä

img_8882img_8884porkkanoita
kikherneitä
avokadoa
kirsikkatomaatteja
hillosipuleita
fetajuustoa
kesäkurpitsaa
öljyä paistamiseen
suolaa
mustapippuria myllystä
seesaminsiemeniä
tuoreita herkkusieniä
raejuustoa

Kuori ja paloittele porkkanat, keitä ne kypsiksi.
Huuhtele ja valuta kikherneet.
Kuori ja pilko avokado, viipaloi kirsikkatomaatit.
Sekoita yllä mainitut ainekset yhteen ja lisää vielä hillosipuleita sekä fetajuustoa.
Valmista sitten kesäkurpitsat ja herkkusienet.
Pese ja halkaise kesäkurpitsa pituussuunnassa. Vuole kuorimaveitsellä kurpitsasta pitkiä suikaleita. Paista suikaleita öljyssä muutaman minuutin ajan, jotta ne kuullottuvat ja pehmenevät. Mausta suolalla ja pippurilla ja ripottele pinnalle vielä seesaminsiemeniä.
Puhdista ja viipaloi herkkusienet. Paista öljyssä, kunnes sienet pehmenevät ja neste haihtuu. Mausta suolalla ja pippurilla.
Tarjoile kesäkurpitsaa ja sieniä salaatin lämpiminä kumppaneina, asettele ne tarjolle erikseen. Voit lisätä tarjoiluun vielä raejuustoa.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s