Paahdettu valkosipulikeitto rinnallaan rouheiset sämpylät; mikä oiva tapa aloittaa pyhäinpäivän illallinen

Lauantaina juhlistimme pyhäinpäivää kestitsemällä ystäväpariskuntaa kolmen ruokalajin verran. Ilta oli onnistunut ja vaikka itse näin aterian pääsuunnittelijan roolissa sanonkin, menukokonaisuus vallan toimiva. Kaikki tuntuivat tykkäävän ja ruoka katosi astioistaan miltei kaikkinensa. No, vähän jäi, ei loppunut kesken.

img_9399Mitäpä siis makustelimme? Alkuruoaksi valmistin keittoa paahdetuista valkosipuleista sekä sämpylöitä, jotka kätkivät sisäänsä melko paljon kaikenlaista. Reseptin valkosipulikeittoon olin napannut jo aikapäiviä sitten Pirkka-lehdestä ja suunnitellut sen toteutusta useita kertoja jostakin syystä sitä kuitenkaan loppuun asti saattamatta. No, parempi myöhään kuin ei milloinkaan ja niinhän sitä sanotaan, että valkosipuli karkottaa vampyyrit ja pahat henget, joten taisi olla nappivalinta näin pyhäinpäivän iltaan. Herkullista, totesimme ykskantaan, enkä minäkään malttanut pysyä keittokattilasta erossa, vaikka Pikku-Kokin vatsa ei juuri nyt valkosipulista niin kovasti riemuitsekaan. Sämpylät valmistuivat Gastromaniat-blogin ohjeistuksella ja olivat makoisia nekin.

Pääruoaksi Aleksi kokkasi possunposkia Madeirakastikkeessa ja ylpeänä totean, että tuo miekkonen kyllä taitaa lihanvalmistuksen jalon taidon. Posket olivat suussa sulavia ja kastike niin hyvää! Ohje pääruoalle löytyy Meri-Tuuli Lindströmin uudehkosta Pataruokaa-kirjasta, josta lupaan tarinoida tuonnempana tarkemminkin. Posket nautiskelimme yhdessä ikisuosikkimme herne-perunapyreen kanssa ja annoksen kruunasi kirsikkakompotti.

Jälkiruoaksi minun oli tarkoitus taikoa hieno halloweenhenkinen suklaakakku, mutta koska kakkupohja niin sanotusti mureni käsiin, suunnitelmat vaihtuivat ja valmistin meille englantilaistyyliset triflet, toisin sanoen kakkupohjaa, itse tehtyä kinuskikastiketta, tuorejuustotäytettä ja granaattiomenan siemeniä kerroksittain sulavassa sotkussa. Nam!

Tällä kertaa dokumentoin kuitenkin ainoastaan alkuruoan osuuden, aterian muita kohtia joudutte visioimaan ainakin toistaiseksi ainoastaan mielikuvituksenne varassa.

Viikon jatkoja toivotellen!

Paahdettu valkosipulikeitto

4 annosta

img_9402200 g kokonaista valkosipulia
200 g sipulia
350 g jauhoista perunaa
1 rkl voita
6 dl vettä
1 tl suolaa
2 dl kuohukermaa

Kypsennä kokonaisia valkosipuleita kuorineen 200-asteisessa uunissa pellillä leivinpaperin päällä noin 30 min.
Hienonna kuorittu sipuli. Kuori perunat ja paloittele ne. Kuullota sipuleita ja perunoita rasvassa noin 5 min. Lisää vesi ja suola ja kuumenna kiehuvaksi. Keitä noin 5 min.
Kuori valkosipulit kynsistään ja lisää keittoon. Keitä vielä hetki, kunnes perunat ovat kypsiä.
Soseuta keitto sauvasekoittimella. Lisää kerma ja kiehauta keitto. Kuohkeuta keitto sauvasekoittimella.

”Sekasämpylät”

16 kpl

img_93775 dl maitoa
50 g hiivaa
1 rkl hunajaa
1 tl suolaa
1 dl porkkanaraastetta
1 dl juustoraastetta
1 dl maissijauhoja
1 dl kaurahiutaleita
9 dl sämpyläjauhoja (minä korvasin nämä sekoittamalla keskenään noin 6 dl vehnäjauhoja, 2 dl ruisjauhoja ja 1 dl kauraleseitä)
2 rkl rypsiöljyä

Kuumenna maito kädenlämpöiseksi ja anna hiivan liueta sinne kokonaan. Lisää hunaja ja suola. Lisää porkkana- ja juustoraaste. Sekoita joukkoon kaurahiutaleet ja maissijauhot.
Sekoita taikinaan noin puolet jauhoista koko ajan vatkaten. Lisää loput jauhoista vähitellen, koko ajan alustaen. Alusta taikina kimmoisaksi ja lisää öljy. Jatka alustamista kunnes taikina irtoaa kulhon reunoista ja tuntuu napakalta. Lisää tarvittaessa hieman jauhoja.
Laita uuni tässä vaiheessa kuumenemaan 225 asteeseen. Peitä taikina leivinliinalla ja anna kohota lämpimässä, vedottomassa paikassa vähintään puoli tuntia tai kunnes taikina on kaksinkertainen.
Sirottele hiukan jauhoja leivinpöydälle. Vaivaa kohonnut taikina leivinpöydällä ja leivo siitä pitkä tanko. Leikkaa tangosta yhtä suuria palasia noin 16 kpl. Muotoile paloista pyöreitä sämpylöitä.
Aseta sämpylät kahdelle pellille leivinpaperille tasaisin välein, jätä kohoamisvaraa. Peitä sämpylät leivinliinalla ja anna jälleen kohota noin 15 min. Paista sämpylöitä uunin keskitasolla noin 10-12 min. kunnes ne ovat kauniin kullanruskeita.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s