Tunnelmallisia makuja ravintolamaailmassa luku 15: Steak & Whisky House Galle

IMG_4817Hanko vaihtui Poriin, viikinkikylä toriin ja sadetanssi ilta-aurinkoiseen jazzhenkeen. Yllätysmatka Tunnelmallisten tyyliin siis jatkui Pori Jazzien päätöspäivän merkeissä. Tunnelma oli viikon jazzailujen IMG_0408jälkeen edelleen loistava, jonka lisäksi kahden vuoden takainen sangen onnistunut ravintolailta kyseisessä kaupungissa sai vallan vakuuttavaa jatkoa. Tämä kaupunki toimii!

Viimeksi nautiskelimme Raatihuoneenkellarissa, josta ilta jatkui Kirjurinluodon kautta Ravintola Kirjakauppaan. Nyt pitkälliset pohdinnat veivät meidät Steak & Whisky House Galleen, jonka jälkeen siirryimme Cafe Jazziin kuulemaan festivaalin päätössäveliä. Maukasta alusta loppuun.

IMG_4820Porin torin laidalle sijoittuva Steak & Whisky House Galle mainostaa itseään hyvän ruoan ravintolana. Kokemuksemme perusteella puhuvat asiaa. Minä pidin kolmen kokonaisuuttani onnistuneena alusta loppuun, Aleksikin arvosti ateriansa korkealle, alkuruokaa lukuun ottamatta. Myös paikan seesteinen olemus sekä yksinkertainen ja sellaisenaan elegantti sisustus tukivat kokemuksen miellekkyyttä. Palvelu oli ystävällistä ja asiansa osaavaa.

Mutta se ruoka. Itse aloittelin ateriani kylmäsavulohicarpaccion, IMG_4821IMG_4822kylmän lime-tartarkastikkeen ja rukiisen palttoonapin kera (9,80€). Kala maistui todella tuoreelta ja annosta voi surutta kehua erikoisen hyväksi kylmäsavulohta ollakseen. Pidän toki kyseisestä ruokalajista, mutta liian usein se on kuitenkin tuottanut jonkin sortin pettymyksen. Nyt näin ei ollut. Aleksi sitä vastoin joutui harmittelemaan valintaansa; valkosipuli-chiliöljyssä tiristetyt ravut (9,50€) eivät tuottaneet odotetunlaista elämystä makunystyröille.

IMG_4830Kun ravintola on nimennyt itsensä Steak Houseksi, ei liene ihme, että pääruokien kohdalla odotukset olivat korkeimmalla. Ne tulivat täytetyiksi. Annokseni Afroditen kanaa (23,50€) – vaikka se nyt ei pihvi olekaan – oli oikeastaan täydellinen tsatsikeineen ja röstiperunoineen, fetajuuston, oliivien ja maukkaan kastikkeen säestämänä. Juuri sellainen kokonaisuus, joka herättää halun tehdä siitä toisinnon. Paras kana-annos pitkiin aikoihin.

IMG_4827Myös Aleksi oli oman Paholaisen härkänsä (29,90€) äärellä tyytyväinen ja tämän pihvin perusteella paikkaa voi kuin voikin suositella pihvinnälkäiselle Porissa taapertajalle. Paholaisen kastike oli erikoinen tuttavuus meille paholaisen hillon tosiystäville, mutta kokonaisuutena annos toimi mainiosti. Pihvi oli paistettu toivotunlaiseksi mediumiksi, paholaisen chilidippi oli maukasta ja pyynnöstä lohkoperunoiden tilalle vaihdetut röstit olivat kuin suunniteltu tähänkin annokseen. Perunoiden vaihdosta peritty euro ehkä hiukan ihmetytti, noin periaatteessa…

IMG_4835IMG_4832Jälkiruokien suhteen pidemmän korren taisi tällä kertaa vetää Aleksi, joka valitsi listalta omenapiirakkaa vaniljakastikkeen kera (8,50€). Nam! Itse jatkoin Aleksin aloittamaa paholaislinjaa ja tilasin annoksen Paholaisen jäätelöä (5,00€), siis mustapippurilla maustettua vaniljajäätelöä ja mansikkakastiketta. Ihan hyvää tämäkin ja plussana vielä herätti itsessäkin ajatuksen kokeilla erilaisia mausteita kotona syötäviä jäätelöitä rikastuttamaan.

Mielestämme ravintolan hinta-laatusuhde oli hyvä ja paikka taitaa muutenkin olla ystäväpiirinsä löytänyt, sillä sunnuntai-iltana se oli ääriään myöten täynnä ja jokunen taisi joutua vähintäänkin viskibaarin puolelle odotusjonoon. No, se tosin tuskin ainakaan viskin ystäviä harmittaa, sillä talo tarjoilee 190 erilaista viskimerkkiä, osaa omana tuontitavaranaan. Näistä en kuitenkaan osaa kommentoida halaistua sanaa. Muistettava toki on, että asiointi-iltanamme vietettiin Pori Jazzin viimeistä päivää, joka saattoi myös olla syynä ravintolan väkirikkauteen. Tiedä häntä, joka tapauksessa ehdottomasti visiitin arvoinen ravintola!

Ruoka: 4/5
Tunnelma: 3+/5
Palvelu: 3+/5

Kokonaisuus: 4/5

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s