Vappu: kuumia koiria ja kylmää jäätelöpiirakkaa

Vappuaatto ja aurinko, mikä ihastuttava yhdistelmä! Mikä loistava päivä avata vihdoin kotikolon patiokausi, ja mikä täydellinen ilta grillata.

IMG_6627Nakit ovat se vapun ”juttu”, joten grillasimme niitä, puimme ne hienoihin hepeneisiin, siis hot dogeiksi, ja nautimme sitruunamarinoitujen bataattien sekä kirsikkatomaatti-avokadosalaatin kera. Hot dogit – joita sivumennen sanoen voi kutsua gurmee sellaisiksi – täyttyivät nakkien ohella jo esittelemälläni tomaattihillolla sekä savunmakuisella majoneesi-jogurttikastikkeella. Uusina resepteinä esittelen ohjeistukset grillattuihin bataatteihin ja hot dog -sämpylöihin sekä karamellisoituun sipuliin, joista kaksi ensimmäistä valmistuivat jo aiemmin mainitun Suuri suomalainen grillikirja -teoksen ohjeistuksen mukaan.

Mitä jälkiruokaan tulee, Emma Iivanaisen Emman makeat piirakat -opuksesta löytynyt kuningatarjäätelötorttu oli makean makoisaa, mutta johtuen omasta saamattomuudestani, onnistuin pilaamaan sen kauniin ulkonäon totaalisesti. Niinpä joudun valitettavasti esittelemään teille piirakan kirjan kuvituksen kera. No, uusi pursotinpussi sekä setti tyllia on jo hankittu seuraavaa kakkua varten…

Vappuaaton päivällinen ilta-auringossa maistui kaiken kaikkiaan sangen hyvältä, joten suosittelen tarttumaan ideoihin.

Bataatit sitruunamarinadissa

2 annosta

1 suuri bataatti

Marinadi:
2 rkl sitruunamehua
2 rkl oliiviöljyä
ripaus suolaa
mustapippuria myllystä

(Pinnalle:
meiramin lehtiä)

Keitä bataatti melkein kypsäksi. Anna jäähtyä.
Sekoita marinadin ainekset yhteen.
Siivuta jäähtynyt bataatti varoen.
Grillaa siivuja noin 220 asteessa suoralla lämmöllä aina välillä pensselöiden marinadilla, kunnes saat kauniit raidat molemmin puolin.
Nosta bataattisiivut tarjoiluastiaan ja kaada päälle loput marinadista.
(Ripottele pinnalle meiramin lehtiä.)

Hot dog -sämpylät

10-12 kpl

IMG_66182,5 dl maitoa
35 g hiivaa
1,5 tl suolaa
25 g huoneenlämpöistä voita
6-7 dl vehnäjauhoja

Lämmitä maito kädenlämpöiseksi ja liuota joukkoon hiiva. Lisää suola ja huoneenlämpöinen voi.
Aloita lisäämällä jauhoja vähän kerrallaan ja vaivaa taikinaa kunnolla. Lisää jauhoja, kunnes taikina ei enää tartu sormiin. Anna kohota liinan alla puolisen tuntia.
Jauhota työpöytä ja jaa taikina kahdeksi palaksi. Pyöritä kahdeksi pötköksi ja jaa pötköt 5-6 osaan. Pyöritä osista pitkulaisia noin 15 cm sämpylöitä. Nosta sämpylät leivinpaperoidulle pellille kohoamaan liinan alle noin tunniksi.
Paista sämpylöitä 225 asteessa noin 10 min. uunin keskitasolla.

Karamellisoitu sipuli

4 annosta

2 isoa sipulia
1 rkl voita
1 rkl fariinisokeria
1 rkl balsamietikkaa
ripaus suolaa

Kuori ja leikkaa sipulit ohuiksi renkaiksi.
Sulata voi pannulla fariinisokerin kanssa. Lisää sipulit pannulle ja paista niitä niin, että ne saavat väriä. Lisää balsamietikka ja kiehauta. Mausta ripauksella suolaa.

Kuningatarjäätelötorttu

12 annosta

IMG_6603Pohja:
200 g digestivekeksejä
75 g voita

Jäätelö:
100 g vadelmia
100 g mustikoita
6 dl vispikermaa
300 g kondensoitua maitoa

Murskaa keksit. Sulata voi ja sekoita keksimuruihin.
Painele keksiseos noin 24 cm kokoisen piirakkavuoan pohjalle ja reunoille. Siirrä vuoka jääkaappiin.
Soseuta marjat erillisissä kulhoissa ja painele marjasoseet tiheän siivilän läpi.
Vatkaa kerma kuohkeaksi vaahdoksi. Kääntele kondensoitu maito kermavaahdon joukkoon. Jaa kermavaahtoseos kahtia ja kääntele toiseen kulhoon vadelmasose ja toiseen mustikkasose.
Kiinnitä tähtitylla pursotinpussin kärkeen ja täytä pussi vuorotellen molemmilla jäätelöillä. Pursota ruusukkeita torttupohjan päälle.
Pakasta vähintään 2 tuntia. Mikäli valmistat tortun hyvissä ajoin, pakasta sitä ensin muutama tunti ja peitä sitten kelmulla pidempää pakastusta varten.
Anna piirakan lämmetä hiukan ennen tarjoilua, jotta sitä on helppo leikata.

2 vastausta artikkeliin “Vappu: kuumia koiria ja kylmää jäätelöpiirakkaa

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s