Italialainen kanapata

Yksi yksinkertaisuudessaan parhaimmista viime vuosien reseptilöydöksistäni lienee italialainen kanapata. Sen simppeli ainesosaluettelo ja sitäkin simppelimpi valmistusprosessi ovat saaneet minut tarttumaan reseptiikkaan jo useampaan otteeseen, joten teki mieli jakaa se myös teidän kanssanne. Muistaakseni resepti oli alkuaan Valion.

Kanapadassa maistuvat klassiset italialaiset maut: tomaatti, pinaatti ja yrtit, ja sen saa helposti istumaan niin kokonaiseksi arki-illalliseksi kuin osaksi hienompaakin ateriakokonaisuutta. Olemme kokeilleet molempia.

Näin ollen suosittelen. Lisäkkeeksi riittää mainiosti pasta, riisi tai leipä, todellista herkkua tästä saa, kun rinnalle valmistaa vaikkapa risoton ja pinnalle raastaa vielä sopivasti parmesaania.

IMG_6489

Italialainen kanapata

4 annosta

400 g maustamattomia broilerin rintafileitä
1 rkl öljyä
4 valkosipulin kynttä
0,5 tl suolaa
mustapippuria myllystä
75 g aurinkokuivattua tomaattia (Myös grillatut säilykepaprikat toimivat hyvin.)
100 g kirsikkatomaatteja
100 g babypinaattia
2 dl ruokakermaa
0,5 dl tuoreita yrttejä, kuten basilikaa, lehtipersiljaa ja oreganoa

Lisäksi:
pastaa/riisiä/leipää/risottoa
parmesaania

Leikkaa broileri isohkoiksi kuutioiksi. Paista öljyssä korkeareunaisessa paistinpannussa tai kasarissa. Mausta hienonnetulla valkosipulilla, suolalla ja mustapippurilla.
Hienonna aurinkokuivatut tomaatit ja puolita kirsikkatomaatit. Lisää ne pannuun. Nosta päälle huuhdeltu ja kuivattu pinaatti. Anna höyrystyä muutaman minuutin ajan.
Lisää ruokakerma ja hienonnetut yrtit. Kuumenna sekoitellen muutama minuutti ja tarjoile valitsemasi lisukkeen kera.

IMG_6492

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s