Jotakin rapeaa, jotakin makeaa, jotakin suolaista: täyteläinen ruusukaalipiirakka

Jatkaakseni viime aikojen vihreän värisellä linjallani esittelen tällä kertaa ruusukaalipiirakan, jonka suolaisen makea maku osoittautui makuhermoja mukavasti kutkuttelevaksi yhdistelmäksi. Murupinnasta rapsakkuutta ja juustotäytteestä täyteläisyyttä ammentava piirakka on helppo muokata myös gluteenittomaksi. Jos piirakasta muutenkin haluaa alkuperäisohjeen mukaisesti kunnolla kauraisen, onnistuu se valitsemalla jauhoiksi kaurajauhoja. Jos taas Aurajuusto makuna miellyttää, kannattaa fetajuuston sijasta kokeilla täytteeseen sitä.

Tässäpä mainio vaihtoehto vaikkapa uudenvuodentarjoiluja vielä mietiskelevälle.

Ruusukaalipiirakka

Vuoallinen (ø 24 cm)

Pohja:
5 dl (gluteenittomia) kaurajauhoja (Tai minun tapaani 3 dl vehnä- ja 2 dl sämpyläjauhoja.)
2 tl oreganoa
0,25 tl suolaa
75 g cheddar-/parmesanraastetta
150 g margariinia tai voita
2 rkl kylmää vettä

Muruseos:
1 dl pohjataikinaa
4 rkl (gluteenittomia) kaurahiutaleita
1,5 rkl siirappia

Täyte:
400 g pieniä ruusukaaleja
150 g feta- tai sinihomejuustoa
150 g ranskankermaa
75 g cheddar-/parmesanraastetta
0,5 tl mustapippuria
0,25 tl suolaa

Sekoita keskenään jauhot, oregano, suola ja juustoraaste. Nypi joukkoon paloiteltu rasva ja lisää lopuksi vesi. Ota noin 1 dl taikinaa erilleen päälle tulevaa murutaikinaa varten.
Voitele tai leivinpaperoi vuoka ja painele taikina sen pohjalle ja reunoille. Pistele pohja haarukalla. Esipaista pohjaa 200-asteisessa uunissa noin 12 min.
Sekoita muruseos taikinasta ja kaurahiutaleista. Makeuta seos siirapilla.
Keitä ruusukaalit napakan kypsiksi (noin 5 min.) suolalla maustetussa vedessä. Huuhtele siivilässä kylmällä vedellä ja valuta hyvin.
Murustele feta- tai sinihomejuusto ranskankermaan, lisää juustoraaste ja mausta seos mustapippurilla sekä ripauksella suolaa. Levitä seos esipaistetun pohjan päälle. Lisää päälle ruusukaalit ja murustele pinnalle kaurahiutaletaikina.
Kypsennä ruusukaalipiirakkaa 200-asteisen uunin keskitasolla noin 25 min. kunnes pinta on ruskistunut kauniisti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s